بی بی سی نیوز
پایگاه خبری بی بی سی نیوز خراسان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ در13/10/2011 طراحی شده است
پایگاه خبری بی بی سی نیوز با افتخار اعلام میکند ما شعارمان اخباری متفاوت است.
برای دیدن اخبار فقط یک کلیک فاصله است.بی بی سی نیوز احوالی خوش برایتان ارزو مند است.سیت از واشنگتن اپدیت میشود.
با تشکر
سجاد رضایی

مدیر وبلاگ :سجاد رضایی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نظرسنجی
از این وبلاگ راضی هستید؟؟
امروز سخنان افراطیون چپ
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: شجاعت، شناسایی و بیان اشکالات و اشتباهات و جبران آن کاری قطعی و اجتناب‌ناپذیر برای آینده است و تا دیر نشده باید برای آن اقدام کرد.


به گزارش خبرگزاری آریا ، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار جمعی از کارشناسان رسانه‌ای کشور به برخی سؤالات آنان پاسخ گفت و در تبیین اهداف و آرمان‌های تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران، اظهارداشت:اسلام محدود به زمان و مکان خاصی نیست و هدف امام امت، مردم و مبارزین در تشکیل نظام جمهوری اسلامی، پیاده کردن احکام مترقی اسلام بر پایه قرآن و سیره اهل بیت(ع) بود و این‌که بتوانیم الگویی موفق و الهام بخش در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی از مدینه‌النبی(ص) را به منطقه و جهان ارائه کنیم.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با توجه به آفت تندروی و تفکرات افراطی در دوره‌های مختلف قبل از انقلاب و پس از آن برای اجرای صحیح برنامه‌ها و اهداف انقلاب اسلامی، گفت: قبل از انقلاب ادبیات و تفکرات مارکسیستی، کمونیستی، منافقین و توده‌ای‌ها و فدائیان خلق در ادبیات انقلابی ها رسوخ کرده بود و پس از انقلاب نیز افراطیون چپ و راست حتی در دوران دفاع مقدس و عمدتا با نیت خیر در مسیر پیشرفت انقلاب و امور کشور، مانع ایجاد کرده و می‌کنند که البته در مقاطعی این تفکر جا عوض کرده و اکنون سخنان افراطیون چپ از حلقوم افراطیون راست شنیده می‌شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: مدیریت دوران دفاع مقدس، پیروزی‌های کسب شده و به‌ویژه ختم جنگ، خود حرکتی ضدافراطی بود، حتی برخی از مغرضان و طرفداران تفکرات افراطی، در زمان حمله صدام به کویت و حمایت آمریکا از کویت اصرار داشتند در کنار صدام وارد جنگ شویم.

عضو مجلس خبرگان با اشاره به این‌که اوایل پیروزی انقلاب حتی با ادامه کار مترو تهران و پیگیری تعدادی از قراردادهای مهم مخالفت شد، گفت: تفکر افراطی لیبرالی این اقدام را نیز غیرضرور و کاری لوکس و تشریفاتی معرفی می‌کرد.

وی در ادامه گفت: امام(ره) به عنوان شخصیتی عارف، مجتهد و روحانی که با مظاهر ظلم و فساد و استبداد مخالف بودند و به تکلیف عمل می‌کردند، پرچم مبارزه علیه رژیم ستم‌شاهی را برافراشتند و یاران و مبارزانی هم که ایشان را همراهی می‌کردند، تجربه حکومت‌داری و برنامه اجرایی برای کشور نداشتند و تنها با تکیه بر تفکرات اسلامی و ایده‌های قرآنی با بسیج مردم بر رژیم پهلوی پیروز شدیم.

وی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی علی‌رغم بی‌تجربگی مسئولان، ساختار نظام اسلامی به خوبی شکل گرفت و بدون کمترین هزینه امام با حمایت و اعتماد کامل توده‌های مردم با برگزاری انتخابات آزاد همه ارکان نظام را با رأی مردم ایجاد کردند و در سایه همین ساختار صحیح تمامی مشکلات کشور اعم از شورش‌ها، کودتا، دفاع مقدس و از هم‌پاشیدگی ارتش و نظام اداری اوایل انقلاب را با موفقیت پشت سر گذاشتیم و دستاوردهای بی‌نظیری در کشور به دست آمد.

هاشمی رفسنجانی با توجه به ضرورت بازنگری گذشته به منظور کسب تجربه و آسیب‌شناسی انقلاب گفت: البته باید اشتباهات و مسیرهای انحرافی و تفکرات افراطی و تندروها را شناخت و برای مسیر آینده کشور آنها را جبران کرد.
نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : امروز، سخنان، افراطیون، چپ، حلقوم، راست، شنیده،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه چهاردهم آذرماه سال 1391
خروج پرونده هسته ای ایران از چهارچوب حقوقی
دکتر اسماعیل بشری، استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل بین المللی در گفت و گو با دیپلماسی ایرانی معتقد است که بحث امروز آژانس با ایران بیش از آنکه حقوقی باشد، رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است

دیپلماسی ایرانی: علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست به کارت شده است. 48 ساعت پیش بود که این مقام ایرانی در گفتگو با شبکه پرس تی وی به نوعی زبان تهدید آمیز روی آورده و هشدار داد که  حمله غرب به ایران پیامدهایی خواهد داشت و خروج ایران از ان پی تی می تواند یکی از این پیامدها باشد.وی در بخش هایی از سخنان خود گفت: " اگر چنین اتفاقی بیفتد ترس من آن است که مجلس ایران برای کاهش همکاری ایران با آژانس و یا تعلیق بازرسی ها از تاسیسات هسته ای، دولت را تحت فشار قرار داده و خواستار خروج از ان پی تی. شود."این سخنان نماینده ایران در آؤانس که چند روز پیش در حاشیه نشست این نهاد بین المللی در اقدامی اعتمادبرانگیز به 50 پرسش در خصوص برنامه هسته ای ایران جواب داده بود ، در مطبوعات عربی و غربی بازتاب های فراوان داشت. برخی ایران را به ماجراجویی متهم کردند و عده ای بر این ادعا صحه گذاشتند که تهران به دنبال نوعی پا جا پای کره شمالی گذاشتن است. سابقه خروج اعضا از ان پی تی ، میزان کارآمدی این تهدید در فضای کنونی حاکم بر پرونده هسته ای ایران و بحث لزوم خلع سلاح سایر کشورهای امضاکننده ان پی تی را با دكتر اسماعیل بشری، استاد دانشگاه و تحلیل گر مسائل بین الملل در میان گذاشتیم :

نماینده ایران نزد آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام كرده است كه در صورت حمله به ایران،‌ این كشور از معاهده ان پی تی خارج خواهد شد. آیا خروج از معاهده ان پی تی سابقه داشته است؟


ملموس ترین نمونه ای كه در خروج از ان پی تی می توان به آن اشاره كرد مورد كره شمالی است. البته مورد كره شمالی با ایران بسیار متفاوت است. به این صورت كه كره شمالی زمانی كه تصمیم گرفت به سمت ساخت سلاح هسته ای حركت كند، می دانست كه نمی تواند این كار را در چارچوب آژانس و ان پی تی انجام دهد. چون آژانس با بازرسی هایی كه انجام می دهد به راحتی متوجه این موضوع خواهد شد و از ادامه روند جلوگیری خواهد كرد. به همین دلیل كره شمالی از ان پی تی خارج شد تا تصمیم خود را عملیاتی كند و سلاح هسته ای بسازد. هنوز هم مجددا به ان پی تی بازنگشته است. یكی از شروط عادی سازی روابط با كره شمالی، بازگشت این كشور به ان پی تی ذكر شده است.

تفاوت مورد ایران با کره شمالی را در چه می دانید؟
اما شرایط ایران شكل دیگری دارد. ایران ان پی تی را امضا كرده و به طور رسمی هم اعلام كرده است كه به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست. اما تهدیدی كه آقای سلطانیه اعلام كرده اند از این نظر به جاست كه می گوید با وجود این كه ایران اعلام كرده است به دنبال ساخت سلاح هسته ای نیست و تمام ناظران آژانس را می پذیرد و و آن ها می توانند بر مناطق مختلف نظارت كنند، اگر همین مراكز مورد حمله قرار گیرد، دقیقا خلاف ان پی تی است. در این صورت چه لزومی دارد كه ایران در ان پی تی باقی بماند؟ ان پی تی در كنار همه مسئولیت هایی كه برای اعضای پیمان در نظر گرفته است، برخی امتیازات هم برای آن ها قائل شده است كه بتوانند از امكاناتی كه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای پیشبرد امر استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای فراهم می آورد از جمله غنی سازی اورانیوم بهره مند شوند.

اگر آژانس این امتیازات را از ایران دریغ كند و صرفا به دنبال مسئولیت ها و وظایف باشند و بگوید چون ایران به طور مثال این اقدامات خلاف را داشته است، باید تنبیه شود و این تنبیه حمله نظامی در نظر گرفته شود، قاعدتا ایران نفعی برای ماندن در ان پی تی ندارد. طبیعی است كه از این پیمان خارج می شود.

به نظر شما این تهدید تا چه اندازه می تواند در تغییر رفتار آژانس در قبال ایران موثر باشد؟

الان كار ما با آژانس در حالتی قرار دارد كه بحث های مطرح شده خارج از قواعد حقوقی است و عمدتا سیاسی است. وقتی كه بحثی شكل سیاسی به خود بگیرد باید به دنبال مذاكرات سیاسی برای حل آن بود. یعنی به جای این كه مسئله در قالب موازین حقوقی حل شود، باید راه حل دیگری برای آن اندیشید. البته ایران دائما حقانیت خود را از نظر حقوقی و در چارچوب ان پی تی نشان داده است. اما آن ها دائما بر این مسئله اصرار دارند كه ما باید اعتمادسازی بیشتری انجام دهیم. اساسا بحثی كه ما با آژانس یا سایر نهادهای بین المللی داریم، بیشتر از آن كه حقوقی باشد، سیاسی است و تا زمانی كه این بحث سیاسی به سمت بحث حقوقی سوق داده نشود، همین وضعیت ادامه دارد. مسئله ای كه آقای سلطانیه بیان كرده اند اگر چه ظاهر تهدید دارد، اما عملا مسئله ای طبیعی است. یعنی اگر ما بدون دلیل متقنی مبنی بر انحراف برنامه هسته ای به سمت مقاصد نظامی مورد حمله قرار بگیریم، هیچ لزومی ندارد كه در پیمان بمانیم. این موضع می تواند آن ها را از موضع سیاسی به سمت موضع حقوقی سوق دهد.

با توجه به این كه ان پی تی بحث خلع سلاح و عدم اشاعه سلاح های هسته ای را به موازات هم مطرح كرده، چه اقداماتی از ابتدای تصویب این پیمان تا كنون برای خلع سلاح كشورهای دارنده سلاح هسته ای انجام شده است؟

البته در ان پی تی برای كشورهای دارنده سلاح هسته ای، جنبه الزام آور برای خلع سلاح در نظر گرفته نشده است. به آن ها توصیه شده است كه به سمت خلع سلاح پیش روند. در همین راستا بسیاری از كشورهای اروپایی سعی كرده اند سلاح های تاكتیكی كه امریكا در برخی كشورهای اروپایی داشته است را از این كشورها خارج نماید. اقدام دیگری كه انجام شده این است كه بزرگترین دارندگان سلاح های هسته ای یعنی امریكا و اتحاد شوروی سابق و بعد هم فدراسیون روسیه، تعداد كلاهك های هسته ای خود را كه قبلا هزاران كلاهك بود، با مذاكرات پی در پی و امضای پیمان هایی مانند سالت و استارت به تعداد كمتری تقلیل داده اند. اما تا به خلع سلاح رسیدند، این مذاكرات را متوقف كردند. بنابراین به نظر می رسد خلع سلاح امری بعید باشد. چون این دو قدرت حداقل در گفته های خود هم سخن از خلع سلاح كامل به میان نیاورده اند. تنها كلاهك های هسته ای خود را به تعداد بسیار كم و محدودی را دنبال كرده اند كه با استفاده از آن هم بازدارندگی را حفظ كرده باشند و هم از میزان خطر تسلیحات هسته ای بكاهند.

آیا موضع ان پی تی در بحث خلع سلاح تبعیض آمیز نیست؟

البته. این كه دارندگان سلاح هسته ای تا پیش از تصویب ان پی تی تنها به خلع سلاح توصیه شوند و از دستیابی دیگر كشورها به این تسلیحات جلوگیری شود، تبعیض آمیز است. وقتی كنفرانس های بررسی ان پی تی هم برگزار می شود و می خواهند اصلاحاتی در این پیمان انجام دهند، عمدتا كشورهایی كه سلاح هسته ای ندارند سعی می كنند مسئله تبعیض آمیز بودن مفاد ان پی تی را به رخ بكشند و از كشورهای دارنده سلاح هسته ای بخواهند كه آن ها هم گام های بیشتری را برای خلع سلاح بردارند. قاعدتا همین تقسیم بندی میان كشورهای دارنده سلاح هسته ای و كشورهایی كه سلاح هسته ای ندارند و توصیه دارندگان به سمت خلع سلاح و منع دیگران تبعیض آمیز است. اما مانند خیلی از امور دیگر در روابط بین الملل مانند حق وتو، این تبعیض نهادینه شده است.

كنفرانس هایی كه در مورد خاورمیانه عاری از سلاح هسته ای پیگیری می شود (البته امسال ظاهرا برگزار نخواهد شد) تا چه حد می تواند گامی در جهت خلع سلاح باشد؟

این جا هم مسئله تبعیض آمیز است. در این كنفرانس تعریف خاورمیانه به گونه ای است كه اسرائیل در آن نمی گنجد. وقتی به مسئله خاورمیانه عاری از سلاح های هسته ای پرداخته می شود، بیشتر هدف این است كه كشورهایی مانند ایران، مصر یا عربستان به دنبال سلاح هسته ای نروند. كمتر به این توجه می كنند كه كشوری تعداد زیادی كلاهك هسته ای را در اختیار دارد و به هیچ عنوان حاضر نیست كه آن ها را كنار بگذارد و آن را جزء لایتجزای دفاع از خود می داند. البته به طور رسمی اسرائیل اعلام نمی كند كه این تسلیحات را در اختیار دارد و عضو ان پی تی هم نیست كه شامل بازدید های آژانس شود. روی همین حساب خاورمیانه فاقد صلاح هسته ای كه در آن اسرائیل لحاظ نشده باشد بی معناست.

بنابراین می توان گفت حلقه مفقوده فعالیت های آژانس پیگیری خلع سلاح و ملزم كردن كشورهای دارنده سلاح هسته ای به كاهش و انهدام كامل سلاح های هسته ای است. بسیاری از كشورها تلاش می كنند ان پی تی را به پیمانی تبدیل كنند كه برای كشورهای دارنده سلاح هسته ای نیز الزاماتی برای خلع سلاح در نظر بگیرد
نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : خروج، پرونده، هسته، ایران، چهارچوب، حقوقی،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه چهاردهم آذرماه سال 1391
نرخ ارز درمرکز مبادلات
مرکز مبادلات ارزی امروز نیز طبق روزهای گذشته نرخ ارز‌ها را اعلام کرد و نرخ دلار کاهش و یورو در مقایسه با روزهای گذشته افزایش یافت.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نرخ دلار امروز 24 هزار و 570 ریال، روپیه 447 ریال، درهم 6 هزار و 688 ریال، لیر ترکیه 13 هزار و 750 ریال و یوآن چین سه هزار و 941 ریال اعلام شد که در مقایسه با روز گذشته روند کاهشی داشت.

گفتنی است، یکصد ین ژاپن 29 هزار و 900 ریال و یورو 32 هزار و 87 ریال اعلام شد که افزایش داشتند.

به گزارش ایسنا، روبل روسیه 796 ریال و یک‌هزار وون کره جنوبی 23 هزار ریال اعلام شد که در مقایسه با روز گذشته تغییری نداشته است.
نوع مطلب : اقتصادی، 
برچسب ها : نرخ ارز، مرکز، مبادلات، ارزی، امروز،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه چهاردهم آذرماه سال 1391
5+1 با پاسخی منطقی به پیشنهادهای ایران
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، توسل امریکا به راهبرد فشار در کنار گفت و گو را نشانه ضعف منطق آن دولت و به‌کارگیری زور به جای استدلال دانست.


به گزارش خبرگزاری آریا،«سعید جلیلی» «منصف بن سالم» وزیر آموزش عالی و پژوهشهای علمی تونس در تهران افزود،پس از گفت و گوهای ایران و گروه پنج به علاوه یک در مسکو و ارائه پیشنهادهای منطقی جمهوری اسلامی ایران، انتظار جامعه جهانی آن است که این کشورها با پاسخ منطقی به این پیشنهادها به میز مذاکره بازگردند.

جلیلی تاکید کرد،آمریکا باید به افکار عمومی درباره این تأخیر شش ماهه پاسخ دهد.

دبیر شورای عای امنیت ملی ایران همچنین با اشاره به ظرفیتهای گسترده شکل گرفته بر اساس بیداری اسلامی در تونس،بر یکپارچه‌سازی این ظرفیتها و بهره‌برداری گسترده از آن برای گسترش و پیشرفت تمدن اسلامی تأکید کرد.

جلیلی گفت،تقابل غرب با تمدن اسلامی ریشه در مخالفت آنان با شکستن انحصارها و قدرت یافتن اندیشه اسلامی دارد و اقداماتی از قبیل ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به دست رژیم صهیونیستی نیز در همین راستا انجام گرفته است.

وزیر آموزش عالی و پژوهشهای علمی تونس نیز با تجلیل از پیشرفتهای علمی صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران، گسترش تبادلات علمی، فرهنگی و دانشجویی میان دو کشور را خواستار شد.

«منصف بن سالم» همچنین کشتار اخیر زنان و کودکان فلسطینی و محاصره مردم غزه به دست رژیم صهیونیستی را نمونه واضحی از نقض حقوق بشر و اقدامی ضدانسانی دانست.
نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : جلیلی، 1+5، پاسخ، منطقی، پیشنهاد، ایران، مذاکره،
لینک های مرتبط :
          
سه شنبه چهاردهم آذرماه سال 1391

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه هشتم آذرماه سال 1391
استمرار کاهش قیمت دلار تا پایان سال
وزیر صنعت، معدن و تجارت از استمرار کاهش قیمت دلار تا پایان سال خبر داد و گفت: به دنبال این هستیم تا پایان سال نرخ دلار به قیمتی برسد که فعالیت‌های تجاری و تولیدی با ارزی کمتر از نرخ فعلی صورت پذیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی غضنفری تصریح کرد: آنچه تیم اقتصادی دولت از راه اندازی مرکز مبادلات ارزی انتظار داشت تا کنون محقق شده و به دنبال آن هستیم تا با کاهش نرخ دلار در این مرکز قیمت بازار آزاد را نیز هر چه بیشتر کاهش دهیم.

وی خاطر نشان کرد: خوشبختانه فاصله قیمت دلار در بازار آزاد و مرکز مبادلات کمتر از قبل شده است و برای تحقق بهتر این امر باید سطح درخواستها را با توجه بیشتر به مرکز مبادلات از بازار آزاد محدود کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با محدود کردن سطح تقاضاها و درخواستها در بازار آزاد ارز، مشتریان کمتری به این سمت هدایت می شوند در نتیجه شاهد کاهش قیمت در بازار آزاد خواهیم بود.

غضنفری با توجه به دستاوردهای مرکز مبادلات ارزی اظهار کرد: شایسته است که روند کاهشی قیمت ارز در مرکز مبادلات ارزی به نحوی ادامه پیدا کند و حتی به آن سرعت داده شود تا در آینده ای نزدیک، تولید و تجارت شاهد نرخی معقول تر برای ارز باشند.

وی در پایان با اشاره به اینکه پیش بینی بازار ارز بسیار مشکل است، افزود: این جریان به لحاظ پیچیدگی قابل پیش بینی صحیحی نمی باشد اما برنامه های دولت روند کاهشی نرخ ارز را دنبال می کند و امیدواریم این تا تحقق انتظارات ادامه پیدا کند.
 
 
 
نوع مطلب : اقتصادی، 
برچسب ها : استمرار کاهش، قیمت، دلار، پایان، سال،
لینک های مرتبط :
          
چهارشنبه هشتم آذرماه سال 1391


( کل صفحات : 4 )    1   2   3   4   


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات