بی بی سی نیوز
پایگاه خبری بی بی سی نیوز خراسان
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


این وبلاگ در13/10/2011 طراحی شده است
پایگاه خبری بی بی سی نیوز با افتخار اعلام میکند ما شعارمان اخباری متفاوت است.
برای دیدن اخبار فقط یک کلیک فاصله است.بی بی سی نیوز احوالی خوش برایتان ارزو مند است.سیت از واشنگتن اپدیت میشود.
با تشکر
سجاد رضایی

مدیر وبلاگ :سجاد رضایی
مطالب اخیر
آرشیو وبلاگ
نظرسنجی
از این وبلاگ راضی هستید؟؟
محقق ایرانی دانشگاه وین با بررسی استفاده از ریزالکترودهای فیبر نانو در سنجش‌های نوروشیمیایی گام جدید در درمان بیماران مبتلا به آلزایمر و پارکینسون برداشت.

به گزارش خبرنگار علمی ایسنا به گفته پرستو هاشمی، دانشیار شیمی دانشکده علوم و هنرهای لیبرال دانشگاه وین که نتایج تحقیقات وی در قالب مقاله‌ای در مجله Analytical Chemistry منتشر شده است، این حوزه اکنون با رشد فزاینده بیماری‌های آلزایمر و پارکینسون، افزایش گزارشات اختلالات روحی و استفاده از مواد مخدر، از موقعیت مهمتری نسبت به گذشته برخوردار است.

وی افزود: مغز از انواع مختلفی از سلول‌ها با نقش‌های متفاوت تشکیل شده و تمام این سلول‌ها از طریق سیناپس‌ها که مواد شیمیایی در آنها تعامل داشته، با هم ارتباط برقرار می‌کنند.

هاشمی اظهار کرد: برای درک بهتر مغز، باید حرکت مواد شیمیایی در سیناپسها را به خوبی فهمید؛ مولکولهای مختلف موجود در این بخشها را شناسایی و نقشهای خاص مولکول‌های خاص را تعیین کرد.

به گفته این محقق، ریزالکترودهای فیبر نانو(CFM) یک ابزار مناسب برای بررسی مواد شیمیایی مغز است که به گفته هاشمی، به رعایت چهار معیار اندازه، سرعت، انتخاب و حساسیت نیاز دارد.

وی خاطرنشان کرد: انتخاب برای تمایز میان انواع مواد شیمیایی لازم است. حساسیت برای این که مواد شیمیایی معمولا در سطوح پایین وجود دارند و نیز سرعت به دلیل نوسان پویای مواد شیمیایی - برای مثال در پردازش مکالمه - از اهمیت برخوردار بوده و اندازه کوچک برای قرار گرفتن در فواصل میان مناطق بافت هدف برای نمونه‌گیری ضروری است.

CFMها اکنون قابل ساخت در اندازه بسیار کوچک با یک صدم ضخامت موی انسان است. از آنجایی که مولکول‌های دیگر به این مواد نمی‌چسبند، به گفته هاشمی این فیبرها کمتر منجر به عفونت یا واکنش رد سیستم ایمنی از سوی بافتها می‌شود.

این اندازه کوچک باعث شده CFMها بتوانند در ریزمجموعه‌ها برای اندازه‌گیری همزمان واکنشها در چندین سیناپس ترکیب شوند که به دانشمندان در درک بهتر از کارکرد بخشهای مختلف مغز با یکدیگر کمک خواهد کرد.

هاشمی در ادامه افزود: اگر از تعدادی سلول برخوردار باشیم و بدانیم در آن چه خبر است، می‌توانیم الکترودها را در کنار یک سلول قرار داده و اساس آن را در میزان ولتاژ ثابت قرار داده و تمام خروجی‌ها را اکسیده کنیم.

همچنین به گفته وی، آمپرسنجی به محققان اجازه داده تا سلولها را در معرض موادی در مواد مصرفی مانند بیسفنول ای(BPA) قرار داده و چگونگی مختل شدن عملکرد سلول را مشاهده کنیم.

ولتاژسنجی دوره‌ای اسکن سریع یکی دیگر از شیوه‌های تحلیل با استفاده از CFM برای شناسایی واکنشهای خاص مبتنی بر ولتاژهایی بوده که مولکولها در آن الکترون آزاد کرده یا دریافت می‌کنند.

هاشمی از این شیوه در آزمایشگاه خود برای اسکن سریع میان محدودیتهای خاص احتمالی چنین نقل و انتقالات الکترونی استفاده کرده چرا که ولتاژ برای هر مولکول منحصربفرد است.

به گزارش ایسنا تیم هاشمی از مولکول سروتونین استفاده کرده‌اند که در افسردگی و اضطراب دخیل بوده و معمولا در تمرکز پایین یا در ترکیب با مواد شیمیایی دیگر وجود دارد. در حالیکه برخی درمانهای دارویی برای این بیماریها باعث بالا رفتن سطوح این مولکول می‌شود، اما به گفته هاشمی دانش زیادی در مورد کارکرد آنها یا شیوه تعامل آنها با مغز وجود ندارد.

این در حالیست که این محققان اکنون در تلاش برای پر کردن این جایگاه خالی هستند. آنها در زمان کار بر روی داروهای ضد افسردگی که معمولا پس از سه تا چهار هفته بر روی انسان تاثیر می‌گذارند، دریافتند که این دارو پس از پنج دقیقه باعث افزایش 10 برابری سطوح سروتونین در موشها می‌شود.

جالب اینکه این اثر در زمان استفاده از ریزالکترودهای فیبر نانو در مغز انسان دیده می‌شود.

از این یافته‌ها می‌توان برای تولید سیستمی جهت کنترل سطوح دوپامین مغز افراد دچار پارکینسون یا درمان دیگر بیماری‌ها مانند افسردگی استفاده کرد.

نوع مطلب : پزشکی، 
برچسب ها : دستاورد جدیدشیمیدان، ایرانی، درمان، بیماری‌، آلزایمر، افسردگی،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه هفتم آبانماه سال 1391

در پی نقض آتش بس اعلام شده در سوریه، ارتش این کشور با صدور بیانیه‌ای ضمن متهم کردن گروه‌های مسلح سوری به نقض آتش بس اعلام کرد: نیروهای سوریه به این اقدام گروه‌های مسلح پاسخ خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ارتش سوریه با صدور بیانیه‌ای که از طریق تلویزیون رسمی این کشور منتشر شد، اعلام کرد: گروه‌های تروریستی مسلح در سوریه با حمله به شماری از پایگاه‌های نظامی در مناطق مختلف این کشور آتش بس اعلام شده در سوریه را نقض کردند.

در این بیانیه آمده است: نیروهای مسلح و مخالف در پی اینکه عملیات نظامی توسط فرماندهی کل ارتش سوریه و نیروهای مسلح این کشور متوقف شده بود با حمله به برخی پایگاه‌های نظامی اقدام به انجام عملیات‌های نظامی کرده و آتش بس اعلام شده را نقض کردند.

در بیانیه مذکور همچنین تاکید شده است: نیروهای مسلح و غیور سوریه برای پاسخ به چنین اقداماتی و رویارویی با گروهک‌های تروریستی مسلح و بقایای آنها وارد اقدام خواهند شد.

در همین راستا ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در کنفرانسی مطبوعاتی بار دیگر از طرف‌های درگیر در سوریه خواست تا به آتش بسی که از سوی دو طرف مورد توافق قرار گرفته پایبند باشند.

وی افزود: ما بار دیگر از طرفین درگیر سوری می‌خواهیم که تنها در حرف از آتش بس سخن نگویند بلکه برای اجرای آن به تعهداتشان پایبند باشند.

نولاند ادامه داد: ما اخیرا شاهد اقداماتی بودیم که نشان می‌داد آتش‌بس اعلام شده از سوی طرفین درگیر نقض شده است و گزارش‌ها نیز حاکی از آن است که با وجود درخواست‌ها برای آتش بس و تعهدات صورت گرفته بار دیگر موج خشونت به سوریه بازگشته تا جایی که شاهد اقدامات نظامی در شهرهایی چون ادلب، حلب و دمشق بودیم.

نولاند همچنین نسبت به وقوع انفجار دمشق که در نزدیکی یک شهربازی اتفاق افتاد ابراز تاسف کرده و اعلام کرد: ما همه تلاش خود را برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این حمله به کار خواهیم بست.

در همین حال گنادی گاتیلف، معاون وزیر امور خارجه روسیه نیز با متهم کردن مخالفان سوریه به نقض آتش بس اعلام شده در سوریه تاکید کرد: غرب و کشورهای غربی محکومیت عملیات‌های تروریستی دمشق در شورای امنیت را به تعطیلی کشاندند.

از سوی دیگر روزنامه اماراتی الخلیج نیز اعلام کرد: مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک سوریه قصد دارد اواخر ماه جاری میلادی نشستی را تحت عنوان "اداره مرحله انتقالی در سوریه و رویارویی با چالش‌ها و نیز ایجاد دیدگاهی مشترک برای آینده" در شهر استانبول ترکیه برگزار کند.

در بیانیه‌ صادر شده از سوی این مرکز که مقر آن در واشنگتن پایتخت آمریکا قرار دارد، آمده است: هدف از برگزاری این نشست ایجاد دیدگاه‌های مشترک میان مخالفان سوری درخصوص دولت انتقالی و اداره مرحله انتقالی بعد از سقوط نظام بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه است.

در بیانیه مرکز مذکور که توسط مخالفان سوریه و رضوان زیاده،‌ اندیشمند سیاسی و مخالف سوریه اداره می‌شود، همچنین تاکید شده است: انقلاب سوریه از انقلاب مسالمت آمیز به انقلاب مسلحانه تبدیل شده است و این مردم سوریه هستند که بدون شک بهای این مساله را می‌پردازند. لذا هر دولت انتقالی بعد از نظام بشار اسد باید مسئولیت سوریه را پذیرفته و برای ایجاد طرح‌هایی جهت رشد سوریه و برقراری مجدد امنیت و ثبات در این کشور تلاش کند.

پیش بینی می‌شود بیش از 150 تن از رهبران سیاسی و مخالفان و فعالان سوری از جمله رئیس شورای ملی مخالفان سوریه و شماری از رهبران و اعضای این شورا، اعضای اخوان المسلمین، هیات عمومی انقلاب سوریه و کمیته‌های هماهنگی محلی در این نشست شرکت کنند.

همچنین گفته می‌شود ریاض حجاب، نخست وزیر برکنار شده سوریه و چند تن از سفیران این کشور که پیشتر از نظام جدا شده‌اند به همراه فرمانده ارتش آزاد سوریه و گردان‌های مسلح در نشست مذکور حاضر شوند.

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : ارتش، سوریه، نقض، آتش‌بس، پاسخ،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه هفتم آبانماه سال 1391
vahidi42_4.jpg

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: مسلما تکنولوژی پهپادی که اخیرا توسط نیروی مقاومت لبنان بر فراز رژیم اشغالگر قدس به پرواز درآمد و چشمان دشمنان را خیره کرد، آخرین فناوری و تکنولوژی ایران نبود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، سردار وحیدی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر هواپیماهای بدون سرنشینی را با تکنولوژی و فناوری بسیار پیشرفته‌تر از پهپادی که اخیرا از سوی حزب‌الله بر آسمان اسرائیل به پرواز درآمد، در اختیار دارد.

وی خاطرنشان کرد: قدرت‌نمایی حزب‌الله با پرواز هواپیمای بدون سرنشین بر فراز آسمان اسرائیل، هیمنه و قدرت پوشالی رژیم صهیونیستی را فرو ریخت و ضربه محکمی را به آنان وارد کرد.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، وزیر دفاع افزود: رژیم صهیونیستی بر روی سیستم پدافند هوایی و گنبد آهنی خود بسیار تبلیغات کرده بود اما این پهپاد آنان را رسوا کرد و آبرویشان را برد چون آنها با انجام عملیات روانی بر روی قدرت نظامی خود به کشورهای مختلف تجاوز می‌کنند و زمانی که این از درون متلاشی شود قدرتشان کاملا به لحاظ روانی شکسته خواهد شد.

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : وزیر دفاع، هواپیماهایی، پیشرفته‌تر، پهپادی، آسمان، اسرائیل، پرواز،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه هفتم آبانماه سال 1391

فرمانده نیروی انتظامی گفت: اینکه دشمن می‌گوید گزینه نظامی روی میز است، یک واقعیت است.

به گزارش خبرنگار «انتظامی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در اولین همایش پدافند غیرعامل که در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار شد، با تاکید بر اهمیت توجه به موضوع پدافند غیرعامل، اظهارداشت: اینکه دشمن می‌گوید گزینه نظامی روی میز است واقعیت دارد چرا که اگر احساس کند در تکمیل راهبردش حمله نظامی کمک خواهد کرد، در این کار تردید نمی‌کند.

وی با بیان اینکه از نگاه سنتی، پدافند غیرعامل تنها بهینه‌سازی در مقابل حملات دشمن گفته می‌شد، افزود: این مفهوم علی‌رغم این که امروز از بین نرفته است اما گسترش پیدا کرده و متحول شده است. در گذشته اگر تنها قدرت‌های نظامی طرفین درگیر مورد هدف قرار می‌گرفت امروز همه عرصه‌ها مدنظر است و در واقع مهاجم تلاش می‌کند اراده ملت مورد نظر را هدف قرار دهد.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه اساس هر جنگی، تحمیل اراده است، اظهار داشت: آنچه پدافند غیرعامل دنبال می‌کند این است که دشمن اساسا نتواند اراده خود را تحمیل کند. توان اطلاعاتی، توان رسانه‌ای، سایبری،‌ فناوری‌ها و حوزه اقتصادی همه ابزارهایی است که دشمن برای فشار و تحمیل اراده خود از آن استفاده می‌کند.

فرمانده نیروی انتظامی ادامه داد: امروز کمتر صحنه‌ای را می‌بینیم که حمله نظامی تنها محدود به قدرت نظامی باشد. تعریف قدرت امروز متفاوت شده و ترکیبی از قدرت‌نرم، نیمه سخت و سخت را داراست تا بتواند بیشترین تاثیرگذاری را داشته باشد و به قول سانتزو، اولین اندیشمند در حوزه قدرت نظامی، نیروی نظامی تنها تیر خلاصی است که به پیکر نیمه جان دشمن شلیک می‌شود.

وی با اشاره به فشارهای دشمنان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، رسانه‌ای، سایبری، عملیات روانی و ... گفت: پدافند غیرعامل امروز می‌تواند بسیار فراتر از نیروهای نظامی نقش ایفا کند.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه امروز پدافند غیرعامل در فضاسازی وگفتمان‌سازی به خوبی عمل کرده است و این جای تبریک دارد، گفت: گفتمان‌سازی در این حوزه کمک می‌کند که از روز اول ما تاسیسات خود را بر اساس برنامه‌های راهبردی و بلندمدت بنا کنیم تا بتوانیم آسیب‌پذیری آنها را در مواقع حساس به کمترین حد ممکن کاهش دهیم.

فرمانده نیروی انتظامی تاکید کرد: به منظور کاهش آسیب‌پذیری‌ها و حداقل رساندن تهدیدات دشمنان، پایدارسازی تاسیسات، مداومت خدمات و افزایش توان مقاومتی کشور باید اقدامات گسترده‌ای در ابعاد گوناگون انجام شود. ما باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که دشمن به این نتیجه برسد که حتی اگر تاسیسات زیربنایی ما را مورد حمله قرار دهد باز ما می‌توانیم به سرعت آنها را جایگزین کنیم و همین امر می‌تواند چه بسا دشمن را از هجوم به همان تاسیسات نیز منصرف کند.

وی همچنین گفت: باید در حوزه‌های مختلف از جمله امنیت، دفاع، مدیریت و ... باید با اقداماتی نظیر پوشش، فریب، پراکنده‌کردن تاسیسات و متکثرکردن آنان و آدرس غلط به دشمن دادن کاری کنیم که دشمن برآورد صحیحی نداشته باشد تا در یک حالت گیجی قرار گیرد.

به گزارش ایسنا،‌احمدی‌مقدم در ادامه اظهار داشت: در نیروی انتظامی در حوزه پدافند غیرعامل تلاش کرده‌ایم تا با در نظر گرفتن مسائلی چون استحکام بناها، جانمایی درست اماکن، پراکندگی و تکثر، پیش‌بینی نقاط جایگزین، تدارکات و مسائل لجستیکی و اقدامات مدیریتی، مقاومت و آمادگی خود را در شرایط حساس بالا ببریم.

فرمانده نیروی انتظامی همچنین گفت: در حوزه سایبری نیز اقدامات بسیاری صرف‌نظر از سیستم‌های متنوع امنیتی و سامانه‌های جایگزین انجام داده‌ایم.

وی تاکید کرد: باید با بومی‌کردن روش‌ها و با توسل به راه‌های غیرمتعارف و اقدامات غیرمتقارن خود را در مقابل دشمن ایمن کنیم.

احمدی‌مقدم در پایان اظهارات خود با بیان اینکه کارهای انجام شده در حوزه پدافند غیرعامل ارزنده است، اظهار کرد: البته نگاه عجولانه نیز ضرورتی ندارد و بلکه ممکن است تاثیرات منفی در این حوزه بر جای بگذارد.

نوع مطلب : سیاسی، حوادث، 
برچسب ها : فرمانده، ناجا، نظامی، دشمن، واقعیت، جنگی، تحمیل،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه هفتم آبانماه سال 1391

در حالی که برخی اخبار از سفر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری به همراه طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه به آمریکا حکایت دارد، یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام این خبر را تکذیب کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مرتضی نبوی در نشست جامعه اسلامی مهندسین که شنبه شب برگزار شد، اظهار کرد: مواضع آقای ولایتی صریح‌تر از این حرف‌هاست. ایشان جزو کسانی بود که از مواضع رییس‌جمهور در آمریکا در رابطه با مذاکره با این کشور انتقاد کرد و این خبر (سفر ولایتی به آمریکا) تنها یک شایعه است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره درخواست رییس‌جمهور برای بازدید از زندان اوین نیز گفت: چطور شده است که آقای رییس‌جمهور به این فکر افتاده است؟ حد و حدودها کاملا مشخص و تفسیر قانون اساسی نیز بر عهده شورای نگهبان است. معنای شخص دوم کشور بودن و دفاع از اجرای قانون اساسی، دخالت در امور قوای دیگر نیست.

نبوی با اشاره به نامه‌نگاری‌ها میان سران قوه مجریه و قضاییه گفت: مرجع حل اختلاف کاملا روشن است و در واقع بر اساس اصول قانون اساسی اگر سران قوا با یکدیگر اختلاف داشته باشند، باید به رهبری مراجعه کنند و با فرض اینکه برداشت‌ها از اختیارات مطرح شده در قانون اساسی برای مسئولان متفاوت باشد، جای این حرف‌ها، صحن جامعه نیست.

این عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین در بخش دیگری از صحبتهای خود، به تحلیل شرایط کشور پرداخت و با بیان اینکه "در شرایط حساسی قرار گرفته‌ایم"، اظهار کرد: امروز هم از منظر تاریخ انقلاب اسلامی و هم از نظر نزدیکی به انتخابات و فشارهای دشمنان اسلام به نظام جمهوری اسلامی، شرایط بسیار حساس است.

وی به مقایسه شرایط فعلی با شرایط صدر اسلام پرداخت و گفت: برخی گفتند که شرایط امروز کشور شرایط، شعب ابیطالب است و حال با نیت خیر یا هر نیت دیگری شرایط کشور را سخت و دشوار خواندند. هرچند همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند ما نه تنها در شرایط شعب ابیطالب قرار نداریم، بلکه در شرایط بدر و خیبریم. باید گفت که اگر شرایط، شرایط شعب ابیطالب هم بود، در صدر اسلام این شرایط پیامی غیر از مقاومت نداشت و با وجود تمام سختی‌هایی که در آن دوران به وجود آمد، پیامبر و یاران او تسلیم نشدند.

نبوی در ادامه گفت: در یکی از جلسات مقام معظم رهبری با روحانیون، یک روحانی سوره احزاب را قرائت کرد و پس از آن مقام معظم رهبری اظهار کردند شرایطی که در سوره احزاب مطرح شده است، امروز همان شرایطی است که می‌بینیم و این در حقیقت مقدمه یک پیروزی بزرگ خواهد بود، گرچه دشمن تلاش می‌کند به ما فشار بیاورد، اما این مساله الهام‌بخش این موضوع است که باید استقامت و ایمانمان را بیشتر کنیم و باور داشته باشیم که خدا به ما وعده پیروزی داده است.

این عضو مجمع تشخیص مصحلت نظام با بیان اینکه "جمهوری اسلامی امروز قابل قیاس با اوایل انقلاب و حتی 10 سال پیش نیست"، افزود: ما امروز ظرفیت و بنیه اقتصادی قوی و زیرساخت‌های مستحکمی داریم ضمن آنکه دشمنان خود را شناخته‌ایم و پایگاه دشمن و نفاق در داخل کشور که قصد سازش و انحراف مسیر انقلاب را دارند، شناسایی کرده‌ایم و دوستان خود را نیز شناخته‌ایم.

وی با بیان اینکه "ما امروز راه‌های دور زدن تحریم‌ها را به خوبی یاد گرفته‌ایم"، اظهار کرد: شرایطی که اکنون شاهد آن هستیم، شرایطی نیست که در ماه‌های اخیر از سوی دشمنان تصمیم گرفته شده باشد بلکه از سال‌های گذشته است. هرچند آنها ادعا می‌کنند که این تحریم‌ها به خاطر مساله هسته‌ای است اما همه می‌دانیم که تحریم‌ها از بعد از انقلاب آغاز شد. استراتژی ثابت جهان سرمایه‌داری و غرب این بوده است که دشمنانش را تحریم کند. تحریم‌هایی علیه عراق هنوز هم که هنوز است برداشته نشده و روسیه را نیز به ادعای خود با همین تحریم‌ها کنار زده‌اند اما جمهوری اسلامی پدیده‌ای متفاوت است که تجربیات گذشته آنها در مورد آن به نتیجه‌ای نخواهد رسید. اگر آنها سلاح و ثروت دارند، ما نیز اینجا امدادهای الهی و مقاومت داریم و در شرایط پیچیده دفاع مقدس و شرایط حساس پس از آن بارها این امدادهای الهی را درک کرده‌ایم.

نبوی، عنوان شدن مساله هسته‌ای از سوی دشمن به عنوان دلیل تحریم‌ها را تنها یک بهانه خواند و گفت: اگر این موضوع نبود، بهانه‌ای دیگر چون حقوق بشر را می‌تراشیدند. مساله اصلی، انقلاب اسلامی است و تا ما دست از این انقلاب برنداریم و از مسیر خود عقب‌نشینی نکنیم، آنها نیز دست از سر ما برنخواهند داشت. اگر عده‌ای در داخل می‌گویند که اگر از انرژی هسته‌ای دست بکشیم، مشکلات حل می‌شود، باید بگویم که این موضوع انحرافی است.

وی با بیان اینکه "استعمار همواره تلاش داشته است که کشورهای اسلامی را از پیشرفت بازدارد و به همین خاطر منطقه را همیشه ناامن نگه داشته است"، خاطرنشان کرد: امروز می‌بینیم که دشمنان از همان ناحیه‌ای که می‌خواستند به ما ضربه وارد کنند گرفتار شدند و این در واقع جزو ذات نظام سرمایه‌داری است. شکاف اقتصادی در کشورهای غربی و آمریکا آنقدر افزایش پیدا کرده است که دیگر قابل تامل نیست و جریان جدیدی در آمریکا به نام وال‌استریت سربرآورده که طرفدار هیچ‌یک از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات نیست و عمده اعضای این جنبش، جوانان هستند. کشورهای اروپایی نیز دچار بحران اقتصادی شده‌اند. آنها ادعا می‌کردند که در نظام سرمایه‌داری اقتصاد، نقطه اوج و بحران دارد که همواره تکرار می‌شود، اما شاهدیم که پس از چند سال این نقطه بحران هنوز حل نشده است.

این عضو جامعه اسلامی مهندسین ادامه داد: امروز مرزبندی روسیه و چین نیز واضح‌تر از گذشته شده است. دشمن تلاش کرد توطئه‌های خود را به کشورهای دیگری چون ترکیه تحمیل کند و ترکیه با وجود اینکه تلاش می‌کرد خود را کشوری مسلمان جلوه دهد، در مقابل کشورهای اسلامی قرارداده شد. امروز ترکیه، عربستان و قطر را در یک سو و سوریه، فلسطین، لبنان و ایران را در سوی دیگر می‌بینید. امروز توطئه‌های دشمن در سوریه نیز به سنگ خورده است. در آمریکا ایده‌ای مطرح شده مبنی بر اینکه به گونه‌ای عمل شود که کشورها با یکدیگر درگیر شوند تا آمریکا دخالتی نکند.

وی در ادامه، با اشاره به شرایط اقتصادی کشور اظهار کرد: اقتصاد ما ظرفیت بالایی دارد و اگر مسئولان ما از گذشته متوجه تحریم‌ها می‌شدند و ارزهای نفتی را صرف واردات نمی‌کردند، مطمئنا شرایط ما بهتر بود یا لااقل اینگونه با اختلالات ارزی مواجه نبودیم. مقام معظم رهبری بارها نسبت به این مساله هشدار داده بودند. هرچند مسئولان در حال تلاشند و خدا قوت‌شان دهد، اما دیر عمل کردند. اگر به موقع تدبیر می‌کردیم امروز بسیاری از این نگرانی‌ها وجود نداشت.

نبوی با اشاره به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نیز گفت: شرایط امیدوارکننده است. ما در شرایط جنگ احزاب اقتصادی هستیم. دشمنان نمی‌توانند به طور کامل ما را محاصره کنند، چراکه دنیا نمی‌تواند از انرژی ما صرف‌نظر کند. تنها آمریکا نیست که به انرژی نیاز دارد بلکه امروز قدرت‌هایی چون هند و چین نیز وارد عرصه شده‌اند. ما در انتخابات نیازمند مشارکت بالای مردم هستیم و مشارکت بالای مردم نیازمند جلب اعتماد آنان است.

وی همچنین با بیان اینکه "هدف دشمن، به جان هم انداختن مسئولان است"، تاکید کرد: دشمن می‌خواهد قوا مشکلات را به یکدیگر نسبت دهند و همین امر موجب نارضایتی مردم شود. مسئولان باید متوجه باشند که شرایط، شرایط نزاع نیست، بلکه باید در جهت حفظ آرامش تلاش شود. مقام معظم رهبری بارها نسبت به این مساله تذکر دادند. نزاع مسئولان دشمن را شاد می‌کند و علامت غلط به مردم می‌دهد. در شرایط فعلی همه باید به این فکر کنند که چگونه اوضاع کشور اصلاح شود. شرط پیروزی بر شرایط فعلی، مقاومت، تدبیر و تلاش در جهت پیشرفت است.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اهمیت موضوع انتخابات گفت: اصلاح‌طلبان ساختارشکن در طول چندین سال نشان دادند که در چند مقطع شانس خود را برای براندازی نظام امتحان کردند. آنها با شعار اصلاحات آمدند اما بعدا متوجه شدیم که اصلاحات یعنی براندازی. حرف از به رفراندوم گذاشتن قانون اساسی و جمهوری منهای اسلام زدند. فتنه‌هایی برپا کردند، در 18 تیر 78 لشکرکشی کردند و تا نزدیکی‌های بیت رهبری پیش رفتند. شورای عالی امنیت آن روز هم کاری نکرد و آنان را آزاد گذاشت تا تهران را به آتش بکشند.

نبوی با اشاره به حوادث 18 تیر سال 78 اظهار کرد: آقای روحانی می‌گفت آن روزها من در فرانسه بودم و زمانی که برگشتم دیدم در تهران آشوب شده است و شورای عالی امنیت ملی اجازه ورود بسیج را نمی‌دهد اما وقتی من وارد شدم، به مسئولیت خودم گفتم که بسیج وارد شود و فتنه‌گران پس از آن بود که به لانه‌های موش فرار کردند. همان فتنه‌گران بعدها متوج شدند که پایگاه اجتماعی ندارند و با ابزارهایی چون فیس‌بوک، توییتر و... تلاش کردند نیرو جمع کنند و در سال 88 کار را یکسره کنند اما حوادث سال 88 که 9 ماه طول کشید، با حضور مردم در 9 دی پایان یافت.

وی ادامه داد: اصلاح‌طلبان ساختارشکن یا اصولا اصلاح‌طلبان نشان دادند که ابتکار عملشان به دست تندروهایشان است. حالا این آدم‌ها طلبکار نظام شده‌اند و می‌گویند که باید آزادی تامین شود تا ما در انتخابات شرکت کنیم. اینکه دو بار فتنه کنند و اینگونه طلبکار باشند، خیلی حرف است. گفتند که در انتخابات مجلس نهم شرکت نمی‌کنیم، فکر کردند چه می‌شود، نتیجه مشارکت پایین می‌آید و نظام مشروعیتش را از دست می‌دهد اما دیدیم که چگونه شد. سران شاخص جریان اصلاحات ثابت کردند که ساختارشکنند و اگر بخواهند برگردند، نمی‌شود که طلبکار باشند و بعد که پیروز نشدند بگویند انتخابات آزاد نبود. هیچ نظامی برای این آدم‌ها فرش قرمز پهن نمی‌کند.

این عضو جامعه اسلامی مهندسین در ادامه، به جریان اصولگرایی اشاره کرد و گفت: در این جریان نیز تفرق و تکثر وجود دارد. در انتخابات مجلس دیدیم که آنها دو دسته شدند. ظاهرا تعداد زیادی نیز از این افراد در حال و هوای کاندیداتوری انتخاباتند. این از نظر افکار عمومی قابل قبول نیست و امیدواریم اصولگرایان طوری جمع شوند که نهایتا دو جریان عمده باشند و رقابت معقولی شکل دهند. معنا ندارد که 40 نفر برای انتخابات ریاست‌جمهوری نامزد شوند.

به گزارش ایسنا، نبوی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره ورود زودهنگام برخی جریان‌های سیاسی به انتخابات گفت: برخی مقدمات برای ورود به انتخابات بدون ایجاد تنش می‌تواند معقول باشد مانند رایزنی‌هایی که برای رسیدن به کاندیدای مشترک انجام می‌شود.

وی در پاسخ به پرسش دیگری درباره احتمال کاندیداتوری ناطق نوری و ولایتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم گفت: آقای ناطق از این امر منصرف شده‌اند، البته آقای ولایتی برای این موضوع مطرح است.

نبوی درباره احتمال کاندیداتوری قالیباف نیز اظهار کرد: آقای قالیباف جزو اصولگرایانند و نظام با ایشان به عنوان اصولگرا رفتار می‌کند.

وی در برابر پرسشی درباره ازدواج پسر باهنر نایب رییس مجلس شورای با نوه علی‌اکبر محتشمی‌پور نیز پاسخ داد: این وصلت صورت گرفته است و ان‌شاءالله مبارک است اما شما از آن نتیجه نگیرید که اصطلاح‌طلبان و اصولگرایان با یکدیگر ائتلاف کرده‌اند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان، بر ضرورت تدبیر، مقاومت و تلاش در جهت پیشرفت برای خروج از شرایط فعلی کشور تاکید کرد.

نوع مطلب : سیاسی، 
برچسب ها : نبوی، ولایتی، آمریکا، شایعه، دشمن، انداختن، مسئولان،
لینک های مرتبط :
          
یکشنبه هفتم آبانماه سال 1391

بخش خصوصی به محلی برای شیفت دوم و سوم پرستاران تبدیل شده است

رییس سازمان نظام پرستاری:امکان فعالیت همزمان پرستاران در دو بخش دولتی فراهم شد

mr.mirzabeigii.JPG

رییس کل سازمان نظام پرستاری ضمن ابراز مخالفت صریح با فعالیت همزمان پرستاران در بخش دولتی و خصوصی اظهار کرد: البته زمینه برای فعالیت همزمان پرستاران در دو بخش دولتی بدون در نظر گرفتن سقف اضافه کار 80 ساعتی فراهم شده است. این اقدام در راستای افزایش ماندگاری و امنیت پرستاران در بخش خصوصی صورت می‌پذیرد، زیرا بخش خصوصی اکنون به محلی برای شیفت دوم و سوم پرستاران تبدیل شده است.

غضنفر میرزابیگی در گفت‌وگو با خبرنگار «سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه اگر زمینه برای اجرای کامل قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت در کشور به وجود بیاید، بسیاری از مشکلات حل می‌شود، گفت: این قانون، مترقی است و شرایط ویژه‌ای را برای پرستاران ایجاد می‌کند.

وی افزود: بر اساس این قانون، پرستاری جزو مشاغل سخت و زیان‌آور محسوب می‌شود و بازنشستگی مشاغل سخت نیز قاعده خاص خود را دارد که بر اساس آن زنان با 20 سال سابقه و مردان با 25 سال سابقه خدمت بازنشسته می‌شوند. اجرای این قانون موجب می‌شود سیستم به بازسازی خود پرداخته و تمام نیروها جوان باشند.

رییس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه مطابق ماده 5 قانون ارتقای بهره وری که به این شرح است «ساعات کار کارکنان بالینی در بخش‌های دولتی و غیردولتی در نوبت‌های شب و ایام تعطیل با ضریب 1.5 محاسبه می‌شود. مشمولین این ماده اجازه کار بیش از دوازده ساعت متوالی را نداشته و می‌توانند در صورت نیاز، ماهانه حداکثر80 ساعت براساس دستورالعمل ماده 2 این آیین‌نامه با توافق کارفرما اضافه‌کاری انجام دهند. با اعمال این ضرایب هیچ‌یک از کارکنان مجاز به صرف زمان جهت خوابیدن در شیفت‌های شب و ایام تعطیل نیستند.» ، ساعت کار پرستاران در طول هفته به طور میانگین چهار ساعت کاهش یافته و به 40 ساعت رسیده است.

وی اضافه کرد: به این ترتیب که هر شیفت هر 24 ساعته پرستاری، ارزش 33 ساعت کاری دارد، زیرا شیفت شب با ضریب 1.5 محاسبه می‌شود و شب را برای پرستاران 19 ساعت محاسبه می‌کنند. بنابراین اگر پرستاری یک شب شیفت بماند، 19 ساعت از موظفی 40 ساعت کار در هفته‌اش را پر کرده است و در عمل 21 ساعت برای کار باقی می‌ماند. درواقع یک پرستار با هشت سال سابقه ما با دو شیفت کاری، ساعت کاری خود را پر می‌کند و نیازی نیست که کار کند.

میرزابیگی با بیان اینکه از سوی دیگر در این قانون آمده است که یک پرستار نباید بیش از 12 ساعت کار متوالی انجام دهد، اظهار کرد: ساعت کاری بالا، ممکن است موجب کاهش بازده کاری پرستار شود. گزارشاتی از بیمارستان‌ها مبنی بر دادن داروی اشتباه به بیمار به علت خواب‌آلودگی و خستگی پرستاران به ما رسیده است.

وی ادامه داد: با در نظر گرفتن این موارد، اگر تعرفه‌های خدمات پرستاری هم در شورای عالی بیمه تصویب و اجرا شود، به طور حتم دریافتی پرستاران اضافه شده و تفاوت قابل توجهی با وضعیت فعلی پیدا می‌کند و جاذبه رشته پرستاری به قدری بالا می‌رود که بسیاری آن را برای ادامه تحصیل انتخاب می‌کنند و شاهد یک بازسازی اساسی در حوزه پرستاری خواهیم بود.

رییس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه در حال حاضر کمبود پرستار و عدم اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری دو مانع بزرگ برای عدم ایجاد شرایط مطلوب در این حوزه به حساب می‌آید، گفت: در همین راستا، هفته گذشته جلسه‌ای در وزارت بهداشت با حضور مسئولان وزارت بهداشت و نمایندگان نظام پرستاری برگزار شد.

وی افزود: در این جلسه به تمام بیمارستان‌ها توصیه شد که چشمان خود را بر روی این دو محدودیت و منع قانونی استراحت سه ساعته شبانه و در نظر گرفتن سقف 80 ساعت اضافه کار ببندند.

میرزابیگی درباره حضور همزمان پرستاران در دو بخش دولتی و خصوصی به دنبال اجرای قانون ارتقای بهره وری و کاهش ساعات کاری پرستاران، عنوان کرد: به پرستاران اجازه داده شد که اگر می‌خواهند اضافه کار هم داشته باشند، در سیستم خودشان یا اگر بیمارستان وضع مالی‌اش مناسب نیست، در یک بیمارستان دولتی دیگر زیر نظر همان دانشگاه مشغول شوند.

وی ادامه داد: اضافه کاری نیروی دولتی باید در بخش دولتی انجام شود. این موضوع به این جهت توصیه می‌شود که ماندگاری و امنیت پرستاران را در بخش خصوصی بالا ببریم. زیرا بخش خصوصی اکنون به محلی برای شیفت دوم و سوم پرستاران تبدیل شده است.

رییس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه متاسفانه در بخش خصوصی تا پرستاران جوانند، تا سر حال‌ هستند، تا دنبال مطالباتشان نیستند، این‌ها را بکارگیری می‌کنند، کافی است حرف حساب بزنند و خواهان حق وحقوق خود شوند تا با آنها برخورد کنند، گفت: این گونه امنیت شغلی پرستاری پایین می‌آید.

وی ضمن ابراز مخالفت صریح با فعالیت همزمان پرستاران در بخش دولتی و خصوصی اظهار کرد: البته زمینه برای فعالیت همزمان پرستار در دو بخش دولتی فراهم شده است و اگر از سقف اضافه کاری تعیین شده 80 ساعت هم بالا برود، حتی تا 175 ساعت هم، اکنون پرداخت می‌شود و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

نوع مطلب : اجتماعی، 
برچسب ها : نظام، پرستاری، فعالیت، همزمان، پرستاران، بخش، دولتی، فراهم،
لینک های مرتبط :
          
جمعه پنجم آبانماه سال 1391


( کل صفحات : 2 )    1   2   


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic